40-lavicka

„Sociální a zdravotní služby budou určitě stále více žádané.“

Říká v rozhovoru generální ředitelka Ledaxu Ing. Irena Lavická. Letos se stala Ženou Českobudějovicka.

V sociálních službách pracujete mnoho let, ale původně jste vystudovala chemii. Co způsobilo, že jste přešla do sociálních služeb?

V době, kdy jsem se rozhodovala o dalším studiu, nebyly sociální služby u nás moc funkční. Rozhodla jsem se tedy pro studium na Vysoké škole chemicko-technologické. Po absolvování jsem pracovala na generálním ředitelství Koh-i-noor v Českých Budějovicích. Když přišel rok 1989, byla jsem již vedoucí laboratoře. Ale právě začátkem 90. let se u nás téma sociálních služeb dostávalo do popředí. Vždy jsem k sociální sféře inklinovala, rozhodla jsem se tedy pro práci v neziskovém sektoru. A v  roce 2008 jsem nastoupila na pozici projektového manažera v Ledaxu a postupně jsem se vypracovala na pozici generální ředitelky. V sociální sféře pracuji již 20 let.

Prakticky denně slyšíme z médií o možném kolapsu sociálních služeb. Je to opravdu tak špatné?

Od roku 2007 platí zákon o sociálních službách. Postupně se měnil, byl nastaven určitý systém dotací a příspěvků, ale myslím si, že je dlouhodobě neudržitelný. Společnost se od jeho přijetí změnila. Přibývá seniorů, rozšiřuje se nabídka všech druhů sociálních služeb, navyšují se mzdy pracovníků v sociálních službách. To vše přináší strmý nárůst požadavků na finance do sociálních služeb. Zanedlouho půjdou do důchodu lidé, kteří budou mít nižší důchody, je otázkou, kdo bude do budoucna sociální služby hradit.

Před 2 lety rozšířil Ledax svou nabídku služeb o terénní zdravotní služby.

Terénní zdravotní služby budou určitě stále více žádané. Tyto služby jsou pro seniory pohodlnější, nemusí odcházet k lékaři, rodina je nemusí nikam doprovázet, vozit, brát si dovolenou. Na druhé straně je tato služba levnější než například pobyt v nemocnici na oddělení následné péče. Zdravotní sestra přijede k pacientovi domů, udělá převazy, odebere biologické materiály.

A kdo domácí zdravotní péči hradí?

Hradí ji zdravotní pojišťovny. Poskytovatel domácích zdravotních služeb musí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Může si o domácí zdravotní péči požádat přímo pacient, nebo ji musí indikovat lékař?

V každém případě musí být domácí zdravotní péče indikovaná. Je na lékaři, aby rozhodl, zda má pacient zůstat v nemocnici, nebo docházet do zdravotnického zařízení nebo zda je v místě bydliště pacienta pokrytí domácí zdravotní péčí. Při propouštění pacienta z nemocnice indikuje tuto službu nemocniční zařízení, tedy lékař, například na prvních 14 dní, poté - pokud je potřeba další péče - přebírá indikaci obvodní lékař.

Do zdravotních služeb patří i domácí hospicová péče, jak je to s hrazením této služby?

Lidé chtějí zůstávat co nejdéle doma, ve svém domácím prostředí. Nyní je novinkou, že zdravotní pojišťovny začaly dělat smlouvy i s poskytovateli tohoto segmentu. Lidé chtějí i umírat doma, zdravotní pojišťovny podporují domácí péči a domácí hospicovou péči platbou ze zdravotního pojištění.

Mimo terénních služeb poskytuje Ledax i pobytové služby. Lze tyto služby kombinovat?

Ledax poskytuje komplexní služby, které na sebe navazují. Provozujeme tři pobytová zařízení pro seniory - Centrum sociálních služeb Emausy na Dobré Vodě u  Českých Budějovic, Domov pro seniory Vysoké Mýto a Centrum sociálních služeb Domus v Ostravě. Všechna pobytová zařízení jsou obsazená. Terénní sociální služby Ledax poskytujeme v 8 střediscích Jihočeského kraje - v Českých Budějovicích, Týně nad Vltavou, Prachaticích, Třeboni, Jindřichově Hradci, Dačicích, Trhových Svinech a Kaplici. Pokud chce někdo zůstat doma, může si zaplatit dlouhodobou péči. Ve Vysokém Mýtě jsme před dvěma lety otevřeli s podporou města Vysoké Mýto Vilu Marii, kde provozujeme ambulantní službu Denní stacionář.

Komu je Denní stacionář určen?

Denní stacionář je určen jak pro lidi s demencí a různými typy handicapů, tak pro seniory. Jedná se o ambulantní službu, to znamená, že klient tam buď přijde sám, nebo ho dopraví rodina ráno s tím, že tam může být po dobu, kdy je stacionář otevřen. Odpoledne si ho rodina vyzvedne, nebo sám odchází. Během dne jsou mu poskytovány sociální služby, čili je v bezpečí, dostane oběd i svačiny, konají se tam různé aktivizační činnosti, kterých se může účastnit. Součástí Vily Marie je i velmi příjemná zahrada, která je klientům k dispozici. Pečovatelka chodí s klienty na procházky, do města, navštěvují místní cukrárnu. Pomáhá v případě potřeby klienta s osobní hygienou nebo s podáním stravy. Pro odpočinek klientů jsou k dispozici elektrická polohovací lůžka. Denní stacionář je bezbariérový.

Dovolte, abych Vám pogratulovala k titulu Žena Českobudějovicka 2019. Co pro Vás tento titul znamená?

Vítězství jsem nečekala. Dodnes nevím, kdo mě nominoval. Ale velice si toho vážím a těší mě, že si mé práce někdo všimnul. Znamená to, že ji skutečně děláme dobře. Myslím si, že si lidé v posledních letech práce v sociálních službách začínají více všímat. U této ceny vnímám i důležitost propojení všech složek – města, kraje, podnikatelské sféry. 

Přemýšlíte o stáří?

Přemýšlím a pořád si nemyslím, že je to nějaká úžasná část života, ale musíme tím projít všichni. Manžel již v důchodu je a já se do něj také pomalu chystám.

Jak ho budete trávit, máte nějaké plány?

Pokud mi bude zdraví sloužit, tak bych chtěla být určitě aktivní. Jsme sportovně založená rodina, máme chalupu se zahradou, chodíme do přírody. Ale hlavně, mám malá vnoučata, se kterými ráda trávím čas.

Děkuji za rozhovor.               

Jana Grillová

Rozhovor vyšel v 40. čísle Ledax NOVIN. Celé číslo najdete ke stažení zde.
Ledax NOVINY jsou zdarma.
Máte zájem o jejich pravidelné zasílání? Napište e-mail na adresu: info@ledax.cz nebo zavolejte 800 221 022.