„Přej a bude ti přáno.“
Říká v rozhovoru profesor Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra akademie věd v Českých Budějovicích. Je předním českým virologem, v období covidu byl velmi žádaným odborníkem, který se často vyjadřoval v televizi, rozhlase i novinách. Přiznává, že nejlépe si odpočine v rodné hospůdce na okraji Žďárských vrchů u Poličky. Ještě pořád by prý uměl načepovat pivo. Jen ho mrzí, že za dob intenzivního pomáhání prarodičům a rodičům v lokále se nestihl naučit hrát mariáš. Jako vědec ho totiž považuje za chytrou hru.
Čas mládí prožitý v hospodě může být docela zajímavou životní inspirací.
Určitě, ale právě mě to vyrůstání v lokále vychovávalo v tom smyslu, že jsem nikdy neměl potřebu kouřit nebo zvýšenou měrou konzumovat alkohol. Jasně, že jsem si jako pasivní kuřák užil hospody dosyta, protože často tam přes kouř nebylo ani vidět. Když tyhle zlozvyky objevovali moji kamarádi, mě už to nelákalo. Na druhou stranu to bylo úžasně inspirující v tom, že jsme žili s prarodiči i rodiči v jedné domácnosti, a k tomu ještě sousedé v lokále. Podat komukoliv pomocnou ruku rozhodně nebylo žádným problémem.
Kde se ve Vás vzala touha jít studovat biochemii?
Vlastně díky dědečkovi a pak panu učiteli Jarmilu Feltlovi. V rodině Grubhofferů bývalo tradicí, že všichni se živili jako obchodníci, majitelé koloniálů nebo hostinští. Ačkoliv dědeček, který pocházel ze dvanácti dětí, chtěl být učitelem, nakonec stejně skončil u pípy. Sice jim s babičkou majetek jako drobným živnostníkům po roce 1948 sebrali, ale nakonec mohli v domě zůstat a provozovat tam pohostinství a malý obchod se smíšeným zbožím pod hlavičkou Jednoty. A právě on mě brával na procházky a vykládal spoustu věcí. A Jarmil Feltl mi pak pomohl vyřešit problém, jestli studovat biologii, nebo chemii. Nasměroval mě totiž ke studiu biochemie na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Už tehdy jsem se chtěl věnovat původu nebezpečných onemocnění, což se mi nakonec podařilo.
Takže jste se vlastně stal lovcem mikrobů.
Ano, naskytla se možnost nastoupit do Ústavu sér a očkovacích látek k docentu Dimitriji Slonimovi a být asi jeho posledním doktorandem. V myšlenkách se denně vracím do jeho laboratoře, vzpomínám na něj velmi intenzivně a doslova si s ním povídám. V pandemii covidu jsem si říkal, jak by se on díval na některé otázky. Byl to velmi hrdý Jihočech narozený v Blatné a každému mladému člověku bych přál, aby měl tu životní šanci být v blízkosti takového člověka a vyrůstat pod jeho záštitou. Když se dostanu do situace, že se musím rozhodnout ve vztahu k mým doktorandům, tak si vždycky představím Míťu, s jakou mírou velkorysosti by se zachoval on. A jsem rád, že naši současní doktorandi jsou opravdu úžasní a mám z jejich výchovy nesmírnou radost.
Proč jste vlastně opustil místo, které Vás profesně naplňovalo, a zamířil do Českých Budějovic?
To víte, že se mi z Prahy vůbec nechtělo. Byl už jsem ale ženatý a šance na získání bytu byla minimální. Tehdy se na jihu Čech chystalo Biologické centrum tehdy Českosloslovenské akademie věd, což byl takový grandiózní projekt komunistické vlády, a naskytla se i možnost bydlení. Dimitrij Slonim byl sice mezinárodně uznávanou kapacitou a legendou v problematice vakcín, ale já nakonec zamířil doParazitologického ústavu do Budějovic s tím, že se budu věnovat problematice klíšťové encefalitidy, a tedy stále virologii. To byla ostatně moje podmínka.
Nastoupil jste v roce 1986, to ještě zdaleka nebyly dveře pro nejrůznější příhraniční vědecké spolupráce otevřené.
Nějaké kontakty jsme měli, ale naše pracoviště bylo spíše odstrašujícím příkladem, kam se člověk v tehdejší biologické vědě může vrtnout. Nakonec ale přišel ten zázrak v podobě listopadu 1989 a my si uvědomili, že nesmíme ztratit ani minutu a musíme využít každé příležitosti. Naši starší kolegové nám zprostředkovali dlouhodobé pobyty na zahraničních pracovištích v USA, Anglii či Německu, což bylo velmi důležité. Já se například vypravil na stáž do Ameriky, což se nám zase vrátilo v podobě kontaktů s předními laboratořemi ve světě. Díky tomu všemu se situace v Budějovicích diametrálně změnila. Ostatně, měnilo se leccos, takže jsme se začali scházet jako přípravný výbor biologické fakulty. Byl to šťastný projekt, který se nám vrátil v podobě zdroje té mladé krve studentů přírodovědecké fakulty, kteří přicházeli do laboratoří našeho biologického centra. Nám se pak podařilo mnohé z nich nadchnout a motivovat k bádání. Jdou v našich šlépějích a většina nám dělá velkou radost.
Přiznám se, že jsem si Vás léta spojovala hlavně s výzkumem klíšťat.
Bohužel, měli jsme tehdy řadu omezujících možností nejen v oblasti finanční, ale i přístrojové, takže jsme se nemohli pouštět do žádné velké vědy na viru klíšťové encefalitidy. Nechci zabíhat do úplných podrobností, ale mimo jiné v sousední Vídni už se odehrávaly v laboratořích věci, kterým jsme nemohli konkurovat. Tak jsme si řekli, že by bylo zajímavé podívat se na chemické procesy, které se odehrávají uvnitř těch klíšťat. Kontaktoval jsem kolegy v nedalekém Entomologickém ústavu a snažil se vlastně pochytit od jejich studovaných hmyzích modelů nejrůznější přístupy, které by se nám potom mohly hodit při studiu klíšťat. Myslím, že se nám to vyplatilo. Dokonce jsem se i díky tomu dostal ještě před listopadem ‘89 na půl roku do Uppsaly do Švédska, kde jsem studoval raky. Oba tyto organismy zoologicky totiž patří mezi klepýtkatce.
Pojďme od klíšťat odskočit k tomu, že jste byl také jedno období rektorem Jihočeské univerzity.
Odskok je to sice veliký, ale rozhodně jsem to považoval za něco, co mi bylo sesláno z nebe v tom, že chci naplnit tu svoji misi pro Jihočeskou univerzitu a Biologické centrum. Pro kvalitní vzdělávání a vědu na jihu Čech. Považoval jsem to za obrovskou příležitost, a když se vrátím zpět, tam nemám důvod stydět se za cokoliv. I to, že se mi nepodařilo po několika komplikovaných volbách obhájit svůj post, druhé období beru zpětně jako důkaz, že jsem byl dostatečně nekompromisní v nárocích, které jsem na některé nejmenované fakulty měl. Když mi pak kolegové z Biologického centra řekli: „Libore, když Tě nechtějí na univerzitě, tak my tě chceme u nás,“ tak to bylo takové zadostiučinění. Moje hlavní manažerské heslo je to, aby pracovití lidé chodili rádi do práce.
O Vás je známo, že se nebojíte jít proti proudu a své názory říkáte nahlas. Mám na mysli to, že jste odmítl například jet jako rektor Jihočeské univerzity na Pražský hrad.
Vlastně jsem nebyl pozván, protože jsem vyjádřil veřejně svůj nesouhlas s krokem prezidenta Zemana, který odmítl podepsat profesorský dekret Martinu C. Putnovi. Projevil tak netoleranci k jeho osobě. Považoval jsem to za naprosto nepřijatelné chování hlavy státu nehledě na to, že na takové jednání skutečně prezident podle příslušného zákona právo nemá. Pak jsem tedy nebyl pozván na slavnostní ceremoniál k 28. říjnu a na základě toho se přidala většina rektorů. Podobně byl potrestán nepozváním i tehdejší rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ten zase pro změnu nepovolil vstup prezidenta Zemana na půdu univerzity při jeho návštěvě Brna v době vrcholící volební kampaně.
Předpokládám, že při Vašem pracovním vytížení nebýváte moc často u rodinného stolu.
Máte pravdu, s mým soukromým životem je to trochu horší. Moje manželka i dcera mají určitě svatozář, protože se neumím odpoutat od pracovních záležitostí, a tudíž neumím ani moc dobře odpočívat. Vlastně si říkám, že je to taková oběť za ten obrovský dar svobody, který přišel v roce 1989. Konečně totiž máme možnost budovat naši společnost, ale i vědu. Společně s těmi demokratickými vyspělými zeměmi světa.
Váš rok narození by ale mohl být šancí začít trochu brzdit, nemyslíte?
Na tohle nemám čas vůbec myslet a přiznám se, že jsem vlastně ještě nenašel odvahu k tomu, abych pracovní problematiku opustil. Jistě, samozřejmě to přijde, protože výměna generací je i v naší branži a vědeckém světě rozhodně na místě. Mou největší radostí jsou mladé kolegyně a kolegové, uspokojuje mě sledovat, jak se jim daří, a to je pro mě obrovský objev.
Jste trojnásobným otcem, jdou děti ve Vašich stopách?
Patřím mezi hodně liberální otce, nikdy jsem necítil potřebu své děti směrovat k nějakému badatelství. Ukázalo se ale, že si jdou svou skvělou cestou. Václav se upsal společenským vědám, je kulturní historik a italianista, působí na Jihočeské univerzitě a vykročil velmi úspěšně právě na tu badatelskou dráhu. Druhý syn Marek mi před maturitou řekl, že chce dělat něco užitečného – a to mu věda moc nepřišla. Rozhodl se, že se chce věnovat mozku a v současné době pracuje na neurochirurgii v českobudějovické nemocnici. Dcera Anička bude maturovat příští rok, ta zase snad už ve 2. třídě propadla francouzštině a chce studovat ve Francii chemii a biologii. Tvrdím, že člověk by měl svým povoláním inspirovat, ne prosazovat ten směr. Tak doufám, že tak to berou i mé děti.
Skoro se bojím zeptat, jestli máte nějaké koníčky. Čas na ně asi určitě není.
Až jednou budu v důchodu, tak mě rozhodně čeká spousta nepřečtených knih. Chystám se taky, že se pustím do psaní nějakých pamětí.
A dědeček Jindřich mi kromě lásky k přírodě předal i vášeň pro sbírání známek. Bohužel, sběratelství je vlastně velmi náročná práce a potřebuje hodně času, který nemám. Zatím tedy známky spíše vrším a snažím se, aby byly v suchu a přežily to, jak s nimi zacházím.
Máte ještě nějaký osobní sen? Třeba docela malý…
Víte, žijeme ve střední Evropě, která má čtyři roční období. Tak já bych rád v každém z nich si vzal týden dovolené a za pěkného počasí bych se vydal nejen do Žďárských vrchů, ale i putoval po jižních Čechách a rozhodně nevynechal mé milované Novohradské hory. Zatím se mi takový čas nenaskytl.
Můžete své životní krédo shrnout do jediné věty?
Napadá mě spousta vět, které by vyjádřily mou životní filozofii. A pokud mám šanci jen na jedinou, tak tady je. Přej a bude Ti přáno.
Děkuji za rozhovor.
Mirka Nezvalová
Mýma očima
Znám profesora Libora Grubhoffera ze své novinářské praxe už léta. Nikdy se mi nestalo, že by zpátky velmi rychle nereagoval na telefonát, který kvůli pracovnímu vytížení nemohl přijmout. Vždycky se snažil najít čas, kdy bychom si mohli pracovně popovídat. Sám mi vařil v jeho pracovně čaj nebo i kávu a vůbec nedával najevo, že je jeho pozice hodně vysoká.
Když jsme si spolu povídali pro naše noviny, nabídl mi vaječný koňak, který dostal jako ocenění od jedné milé kolegyně z Akademie věd. Dozvěděl se od ní, že se díky koronavirové šlamastice stal v rámci monitorování publikačních aktivit loňským absolutním vítězem v nejrůznějších mediálních výstupech. Celkem byly jeho názory v médiích publikovány vloni 1265krát. Přiťukli jsme si miniskleničkou a on jen tak mezi řečí prohodil, že právě připravuje podklady pro to, aby znovu mohl aspirovat na post rektora Jihočeské univerzity. Tedy toho, kdo má šanci stát v jejím čele a opět udávat směr. Nejen univerzitě, ale i všem na ní bych to moc přála. Mimo jiné i pro hlavní manažerské heslo profesora Grubhoffera: „Aby pracovití lidé chodili rádi do práce.“
Libor Grubhoffer
Narodil v roce 1957, vyrůstal v Oldřiši u Poličky. Vystudoval gymnázium, absolvoval na Přírodovědecké fakultě UK v Praze studium biochemie a v Ústavu sér a očkovacích látek v Praze získal doktorát v mikrobiologii/virologii. Stál u zrodu Biologické fakulty Jihočeské univerzity. V roce 1994 se stal ředitelem Parazitologického ústavu AV ČR, v roce 2004 byl zvolen děkanem Biologické fakulty (od roku 2007 Přírodovědecké fakulty) JU a v roce 2012 byl zvolen rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dnes působí jako ředitel Biologického centra Akademie věd v ČR. Má 2 syny, dceru a 1 vnoučka.
Máte zájem o jejich pravidelné zasílání? Napište e-mail na adresu: info@ledax.cz nebo zavolejte 800 221 022.