Ledax_web_040

„Věřím, že naše služby budou stále na profesionální úrovni,“ říká v rozhovoru sociální pracovnice Naděžda Podhorcová

úterý, 31. října 2023

Sociální pracovnice jsou v denním kontaktu se zájemci o naše služby, případně i s našimi stávajícími klienty. Naše kolegyně Naděžda Podhorcová má starosti pečovatelskou službu v oblasti Strunkovicka a Lhenicka a součástí naší společnosti je už od roku 2009. Co se podle ní za tu dobu změnilo a jak vidí budoucnost Ledaxu?

Změnilo se podle Vás něco na firmě za dobu, co zde pracujete?

Je toho mnoho, co se v průběhu let změnilo. Je to třeba vybavení středisek, aby se nám lépe pracovalo. Dříve jsme měli pouze kárky, kterými jsme rozváželi obědy a nákupy, pokud jsme museli ke klientovi dále, měli jsme k dispozici pouze kola. Dnes máme nová a spolehlivá auta, kterými se dostaneme ke klientům i na těch nejvzdálenějších samotách.

Naši klienti nyní mají možnost buď si koupit nebo půjčit u naší firmy mnoho kompenzačních pomůcek, které pečovatelkám usnadňují práci. A pokud je jejich zdravotní stav takový, že potřebují pomoc druhé osoby, mohou si požádat o příspěvek, který použijí na úhradu péče.

A co se týká nás zaměstnanců, tam jsou asi změny největší. Máme pěkná pracovní zázemí. Firma nás pravidelně vybavuje vším, co ke svojí práci potřebujeme (hygienické pomůcky, dezinfekční a čisticí prostředky, kancelářské potřeby apod.). Všichni zaměstnanci jsou pravidelně proškolováni v tématech, která jejich práci obohacují. Pokud má pečovatelka nějaký problém, může kdykoliv požádat o supervizi. Také se za ta léta změnilo pracovní a firemní oblečení. Je velmi pěkné, pravidelně obměňováno a všechny pečovatelky ho mají dostatek.

Řekla bych, že si to tak nějak všechno a že se nám dobře pracuje.

Jak vidíte budoucnost našich služeb?

Co se týká kvality služeb, věřím, že budou poskytovány stále na profesionální úrovni. O co se však bojím, je to, aby se našli kvalitní lidé, kteří tuto práci nebudou dělat jenom z povinnosti, ale rádi. A s tím souvisí i platové ohodnocení. Práce pečovatelky je velmi náročná a těžká a měla by za to být i lépe finančně ohodnocena.

Vzpomenete si na nějakou kuriózní nebo zábavnou příhodu z Vaší práce?

Napadá mě toho hrozně moc a vždy si vzpomenu na slova jedné paní pečovatelky, že bych měla zavolat panu Troškovi, že by u nás měl dostatek materiálu na další seriál. Bohužel, některé historky nejsou publikovatelné. Ale tato je úsměvná. Máme klienta, který pravidelně využívá naší perličkovou koupel. V okamžiku, kdy sedne do vany, obklopený pěnou, začne mluvit německy a zpívat německé písničky. Mimo vanu nikdy. Paní pečovatelka říká, že máme kouzelnou vanou s perličkami, která klienty učí cizím jazykům.