Zažívací problémy ve stáří - MUDr. Jan Reban
Není pochyby o tom, že výživa ve stáří hraje velmi významnou roli, zejména proto, že udržuje energetické potřeby organizmu na potřebné úrovni.
Příjem a výdej energie se v průběhu života mění a energetické potřeby stárnoucího organizmu se většinou snižují. Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie může pak způsobovat různé pro organizmus závažné poruchy.
Přijímaná potrava je v těle složitými procesy zpracovávána a nestrávené zbytky jsou pak odváděny stolicí. Četnost a množství stolice je různé a závisí na mnoha okolnostech. Ve stáří je pravidelnost odchodu stolice často vnímána jako jeden z příznaků dobrého zdraví a je i příčinou spokojenosti nebo stesků. Frekvence vyprazdňování je však velmi individuální a nelze téměř stanovit pravidlo, které by platilo obecně pro všechny. Proto také definovat zácpu tímto způsobem nelze. Zácpu tedy s jistou dávkou nepřesnosti můžeme definovat jako vyprázdnění méně než 3krát v týdnu anebo také jako namáhavé vyprazdňování velmi tuhé stolice.
V podstatě může být příčinou zácpy buď porucha střevní motility, zvýšené vstřebávání vody v tlustém střevě, nebo většinou nervové poruchy při vyprazdňování konečníku. Právě ve stáří jsou do značné míry příčinou zácpy některé léky, ke kterým patří např. preparáty obsahující vápník, aluminium, tedy léky snižující hladinu kyselosti v žaludku, ale také například Codein, používaný proti kašli, některá silná analgetika, zejména deriváty morfia, léky pro zvýšené vylučování moči a samozřejmě i některá hypnotika a sedativa, tedy prášky na spaní a uklidnění. Zácpa může však být také organická, způsobená zúžením některé části střev, může doprovázet některá onemocnění, při snížené činnosti štítné žlázy se zácpa vyskytuje jako jeden z příznaků, ale i cukrovka je častou příčinou zácpy.
Chceme-li vyslovit diagnózu zácpy, pak musíme pečlivě zhodnotit to, jak nám pacient líčí své obtíže, a podrobně se vyptat na všechny výše zmíněné možné příčiny, které zácpu mohou vyvolávat. Nutné je celkové vyšetření, včetně pohmatového vyšetření břicha i vyšetření konečníku, v některých případech jsou nutná i další instrumentální vyšetření jako RTG břicha, ultrazvukové vyšetření a podobně.
Pokud opravdu dáme za pravdu pacientovi a souhlasíme s diagnózou zácpy, je potřeba řádně vysvětlit zásady správné výživy, tedy nutnost zařadit do stravy dostatečné množství vláknin, například pšeničné otruby rozmíchané v jogurtu pravidelně každý večer, konzumaci ovoce, zejména švestek a kompotů, pozor však u diabetiků, pečivo z černé mouky, dostatek tekutin – doporučuje se nejméně 2 l denně. Dobré je také vysvětlit přínos fyzického pohybu a je naprosto nutná revize léků s vyřazením všech těch, které nejsou nezbytně nutné a někdy jsou i návykové.
Používání projímadel se někdy nevyhneme, jejich dlouhodobější podávání se však nedoporučuje. Někdy pomáhá i aplikace glycerinových čípků, některá osmotická projímadla změkčují konzistenci stolice a velmi usnadňují vyprazdňování.
V extrémních případech, kdy se v konečníku vlivem dlouhodobé zácpy vytváří velice tvrdá stolice, jsou nutné i manuální způsoby vybavování.
Závěrem je nutné zdůraznit, že zácpa je důležitým příznakem, u kterého je nutné pátrat po jeho příčinách, důsledně vyšetřovat, snažit se vysvětlováním upravit životosprávu pacienta takovým způsobem, aby akceptoval zásady nejenom správné výživy, ale také celkového způsobu života a dal na rady lékaře.
Máte zájem o jejich pravidelné zasílání? Napište e-mail na adresu: info@ledax.cz nebo zavolejte 800 221 022.