Virová onemocnění ve stáří - MUDr. Jan Reban
O infekční onemocnění u člověka se jedná v případě, kdy je přenášené z jiného člověka, ale i ze zvířete či zevního prostředí, a jeho příčinou je bakterie, virus, nebo parazit.
V souvislosti s infekčními chorobami pak mluvíme o epidemiích, které znamenají zvýšený výskyt infekce na omezeném území v určitém časovém období. V naší republice vyhlašujeme epidemii v okamžiku, kdy se onemocnění vyskytne u více než 2000 osob ve stotisícové populaci. Termín pandemie označuje výskyt infekce bez prostorového omezení, a tudíž šíření infekce v podstatě po celém světě. (Pandemie virem prasečí chřipky začínala pozvolně a teprve v současnosti dochází k masivnějším infekcím velkého počtu lidí téměř po celém světě.) Z těchto dvou definic vyplývá, že dnes, kdy globalizace přinesla ohromnou migraci lidí, se pandemie chorob vyskytují podstatně více, než kdykoliv předtím.
Virus, v překladu z latiny zlá síla, je infekční částice na pomezí mezi živým a neživým. Viry nejsou schopné samostatné existence, a proto se rozmnožují pouze v buňkách napadeného jedince. Vzhledem k jejich velikosti – jsou velmi malé - je jejich šíření snadnější, a to jak v zevním prostředí, tak i v organizmech, které jsou jimi nakaženy. U člověka patří mezi nejběžnější virové choroby zejména onemocnění zevních cest dýchacích jako jsou například rýma či chřipka. Příznaky všeobecně známé jako bolesti ve svalech, bolest hlavy, únava a zvýšená teplota následují několik dnů po nakažení jedince. Období od okamžiku, kdy se s infekcí setkáme, do vypuknutí prvních příznaků onemocnění nazýváme inkubační dobou, a u chřipky trvá asi dva až tři dny. Virové onemocnění je nebezpečné hned ze dvou důvodů: pokud zaútočí na člověka oslabeného jinou nemocí, může dojít ke zhoršení této choroby. Ve druhém případě může docházet ke komplikaci a zhoršení průběhu virového onemocnění bakteriálním onemocněním.
Máte zájem o jejich pravidelné zasílání? Napište e-mail na adresu: info@ledax.cz nebo zavolejte 800 221 022.