Ledax o.p.s. – pečovatelská služba a další péče o seniory » Novinky » Kvůli tropům se v nemocnicích ocitají nejen senioři

Kvůli tropům se v nemocnicích ocitají nejen senioři

neděle, 28. července 2013

20130919LEDAX (238)

Zdravotní problémy kvůli tropickým vedrům zasahují všechny věkové kategorie. "Standardní počet našich výjezdů je 350, včera to bylo 380," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí pražské záchranky Kateřina Fikejzová. Stále ale jde o zanedbatelné číslo oproti ostatním příčinám. Kvůli vedrům včera záchranáři v Praze vyjížděli jednadvacetkrát, do sobotního odpoledne zatím třináctkrát.

Paní Boženě je jednaosmdesát let. Včera ji přivezli do jedné z pražských nemocnic. "Udělalo se mi slabo a spadla jsem na chodníku," říká seniorka on-line deníku TÝDEN.CZ. Organismus seniorů celkově hůře hospodaří s tekutinami, mají slabší funkci ledvin a jejich kůže odpařuje více tekutin než u mladších lidí.

Zvýšený počet výjezdů hlásí i záchranáři ve Středočeském kraji. Mluvčí záchranky Tereza Janečková uvedla, že v těchto dnech vyjedou středočeští záchranáři denně průměrně k 70 lidem, kteří z horka zkolabovali nebo se zhoršil jejich zdravotní stav. Velké nemocnice svůj režim kvůli modernímu vybavení nijak upravovat nemusejí. "My máme většinu nemocnice rekonstruovanou a klimatizovanou, takže jen zvyšujeme příjem tekutin," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí českobudějovické nemocnice Ivana Kerlesová.

Nejvíce problémů zaznamenávají záchranáři ve velkých městech. V nich totiž bývá i o několik stupňů více než v přírodě. Tento jev se nazývá "efekt městského tepelného ostrova". Hlavní příčinou tepelných ostrůvků je nahrazení původní přírody pozemními komunikacemi a budovami. Asfalt a beton, které jsou použity, nemají schopnost přijímané sluneční záření upotřebit.

I koupání může být v horku nebezpečné.Ve vedru jsou ohroženy nejen rizikové skupiny obyvatel jako senioři. Na extrémní teploty nad 35 stupňů není v Česku zvyklý nikdo. "Ohrožení je hlavně u pacientů se srdečním selháním a ledvinným onemocněním, protože při léčbě musejí omezovat příjem tekutin. Berou léky na odvodnění a ve chvíli, kdy nastane vedro a část tekutin vypotí, se bilance musí daleko poctivěji hlídat," říká pražský kardiolog Zorjan Jojko. U seniorů pak je ohrožení podle Jojka dáno tím, že trpí kornatěním tepen. Běžným projevem této obtíže je také oslabený pocit žízně. "Proto se jim například začne zahušťovat hlen v průduškách a plicích, z praxe v nemocnici vím, že v takovém počasí bylo víc zápalů plic," upozornil.

V horku stoupá také riziko utonutí. Takzvané desatero bezpečného koupání připomíná plavcům, aby do vody neskákali rozehřátí a unavení, ochlazovat by se měli postupně, měli by průběžně pít, ale ne alkohol. Do vody by měli skákat jen tam, kde to znají.

Převzato ze serveru týden.cz