Ledax o.p.s. – pečovatelská služba a další péče o seniory » Deník » Za války nám otec nechal udělat boty ze své aktovky

Za války nám otec nechal udělat boty ze své aktovky

IMG_0107

„Můj otec byl známý jihočeský malíř Adolf Träger," prozrazuje Alena Tragërová (1925) z Českých Budějovic a ve vzpomínkách se vrací řekou času o spoustu let zpátky. Jejímu vyprávění pozorně naslouchá i dcera Jana Jarošová, aby pomáhala jejím vzpomínkám na svět.

„Otec se narodil v roce 1888 v Českých Budějovicích, dnes se po něm ve městě jmenuje i jedna ulice. Měl ještě osm bratrů a tři sestry, takže celkem bylo v rodině dvanáct sourozenců. Měl německé předky, celý rodokmen sahá až do 14. století. Máti  se jmenovala Ludmila Bečvářová a pocházela z Písku. Byla to na tehdejší dobu velmi vzdělaná žena. Rok po maturitě pak  zůstala  pracovat v Paříži.

Tatínek tady učil na gymnáziu. Budějovice byly prosperujícím městem, takže jakmile jste měl nějaké vzdělání a zájem, měl jste vždycky možnost se uchytit. Býval tady živý spolkový element, existovala zde Beseda a spousta lidí, kteří měli zájem o kulturu. Známé a oblíbené u lidí byly například budějovické pondělky, kdy jste mohli do Besedy na koncert.

Celý článek si můžete přečíst ZDE