Ledax o.p.s. – pečovatelská služba a další péče o seniory » Deník » Za války mi na frontě kolem uší hvízdaly kulky. Přežil jsem

Za války mi na frontě kolem uší hvízdaly kulky. Přežil jsem

milan-braunfuchs-cb14-1_denik-380

Upřímný pohled člověka, který za války bojoval v uniformě wehrmachtu proti spojencům. Milan Braunfuchs z Borovan (1927) vzpomíná na válečné působení v Polsku, Francii a s vděčností, že vše přežil, se při vyprávění často obrací ke skříni, vyzdobené fotografiemi dětí, vnoučat a pravnoučat.

„Rodiče se narodili ještě za Rakouska – Uherska,  tatínek Adolf se narodil v roce 1896 ve Vídni, byl Rakušan. Jezdili sem na prázdniny a tady si nabalil Růženku, moji maminku, která byla o šest let mladší. Vzal si ji a zůstal tady, ale celé jeho příbuzenstvo, mé tety, bratranci a sestřenice, zůstalo ve Vídni. Tatínek byl jemný mechanik, opravář psacích a počítacích strojů. Dělal ve firmě v Českých Budějovicích, kousek od náměstí. Měl jsem ještě dva sourozence, o dva roky starší bratr Jiří už zemřel, ale žije ještě sestra Alena, která je o osm let mladší.

Narodil jsem se 20. února 1927 doma v Borovanech, byla u nás porodní bába. Bydleli jsme U Kollerů proti borovanské kapli, naši měli jen malou ložnici a kuchyňku. Potom si rodiče postavili vilku v Nádražní ulici, kde teď bydlí moje sestra s rodinou.

Byl jsem velký sportovec, věnoval jsem se atletice a mezi kluky byl nejlepší třeba ve skoku dalekém. Skočil jsem přes čtyři metry, což sice nebylo nic světoborného, ale mezi kluky to mělo váhu. Také jsem za války hrál závodně fotbal za borovanský dorost. Byl jsem nadaný kluk, už jako dvanáctiletý  jsem říkal, že půjdu studovat vysokou školu, ale kvůli válce to pak bohužel nevyšlo.

V Českých Budějovicích jsem ukončil německou měšťanku a pak šel do německé strojní průmyslovky, jenže jsem stihl jen dva ročníky.
V létě 1944 mě totiž jako sedmnáctiletého povolali do Polska k Breslau, Olava se to místo jmenovalo, tehdy to bylo ještě německé území. Byl jsem u říšské pracovní služby, kopali jsme protitankové zákopy.

Celý článek si můžete přečíst  ZDE