Ledax o.p.s. – pečovatelská služba a další péče o seniory » Deník » Tatínka zachránil za války před frontou malířský talent

Tatínka zachránil za války před frontou malířský talent

ledax-lauda-cb14-1_denik-380

Známý jihočeský malíř a grafik Bořivoj Lauda (1922) z Českých Budějovic zdědil umělecké nadání po obou rodičích. Maminku Marii chválila i Ema Destinnová a výtvarný talent získal po otci Richardu Laudovi, absolventovi pražské akademie.

 „Díky malířskému talentu otec nemusel za první války  rukovat na frontu, protože na žádost velitele restauroval s dalšími kumštýři objevené fresky v jindřichohradeckém posádkovém kostele svatého Jana," usmívá se Bořivoj Lauda a nad fotografiemi se vrací do rodného Jindřichova Hradce i na Táborsko, kde prožil dětství mezi válkami.

„Můj dědeček i otec, kteří žili ještě ve starém Rakousku –Uhersku, procestovali Evropu od Benátek až po Hamburk. Dobře znali Německo, Rakousko i severní Itálii. Můj otec jako absolvent akademie pak byl i v Paříži. Dědeček cestoval Evropou jako tovaryš s vandrovní knížkou, byl vyučeným příručím v obchodě. Tenkrát při cestování získali obyčejní lidé přehled. Dědeček byl pak kupcem. Můj tatínek se jím musel vyučit také, ale vůbec se k tomu nehodil.

Máme rodokmen zaznamenaný od poloviny 16. století. Rod Laudů patřil ke královským svobodníkům. Do hlubší historie jsme se nedostali kvůli shořelým zemským deskám, které mohly shořet jak kvůli nepozornosti, tak úmyslně, neboť v nich byli ti, jejichž půdy se chtěli zmocnit feudálové.

Celý článek si můžete přečíst  ZDE